Dirijorul Mihail Ștefănescu

Dirijor de orchestră și cor Mihail Ştefănescu s-a născut la Craiova, într-o familie de muzicieni. Se dedică cu pasiune studiului artei sunetelor şi, după absolvirea Liceului de Muzică din Craiova, îşi desăvârşeşte studiile în cadrul Academiei de Muzică “Ciprian Porumbescu”, din Bucureşti, promoţia 1980. Îi are ca profesori pe: Petre Crăciun (dirijat cor academic), Dumitru Botez şi Constantin Bugeanu (dirijat de cor şi orchestră), Ion Dumitrescu şi Dan Buciu (armonie), Petre Brâncuşi şi Vasile Iliuţ (istoria muzicii), Dinu Ciocan (contrapunct).

Din 1980 ocupă postul de profesor titular la catedra de pian din cadrul Liceului de Artă din Râmnicu Vâlcea.

Se afirmă pe scena vâlceană, naţională şi internaţională, făcându-se remarcat în special alături de corala “Euphonia”, pe care o înfiinţează în anul 1981 şi cu care a câştigat numeroase distincţii la festivaluri şi concursuri naţionale şi internaţionale.

Dirijorul Mihail Ştefănescu abordează, cu dezinvoltură, un vast repertoriu simfonic de la clasici la contemporani:

• integrala simfoniilor şi concertelor de L. van Beethoven;
  • simfonii de Haydn, Mozart, Dvorak, Ceaikovski, Schubert, Gershwin, Bartok, Bernstein, George Enescu, Ion Dumitrescu etc.,
  • concerte instrumentale: Vivaldi, Telemann, Bach, Haendel, Haydn, Mozart, Beethoven, Rachmaninov, Grieg, Liszt, Chopin, Schumann, Saint – Saens, Sostakovich, etc.

Repertoriul este completat de lucrări vocal simfonice de anvergura : W. A. MOZART – “Requiem” , “Missa Brevis”, “Regina Coeli”, “Messa în do minor”; G. FAURE – “Requiem”; G. VERDI – “Requiem”; “Patru piese Sacre”; G. F. HAENDEL – “Oratoriu Messias”; A. SALIERI – “Requiem”; “Te Deum”; L. CHERUBINI – “Requiem”; G. ROSSINI – “Stabat Mater”; G. B. PERGOLESI – “Stabat Mater”; J. STRAUSS – “An der schonen blauen Donau”; R. RODGERS – “The sound of music”; A. BRUCKNER – “Messa nr. 1 şi 2”, “Te Deum”; A. VIVALDI – “Gloria”, “Credo”; J. BRAHMS – „Ein deutsches Requiem”; DVORAK – „Requiem”; PAUL CONSTANTINESCU – „Oratoriu Bizantin de Crăciun”; CARL ORFF – “Carmina Burana” ; ANTONIO BUSELATO – „Requiem for the President” , etc.

Efectuează turnee de concerte în țări ca: Franţa, Italia, Germania, Spania, Austria, Belgia , Elveţia, Ungaria, Bulgaria, Coreea de Sud, etc.

Ca o recunoaştere a activităţii sale artistice, este invitat în jurii ale unor Concursuri Internaţionale de interpretare: Concorso Internazionale “Franz Schubert” – Tagliolo Monferrato şi Ovada; Concorso Internazionale “Città di Barletta”; Concorso Internazionale A.M.A. Calabria – Lamezia Terme, Concorso Internazionale “Provincia di Caltanissetta” – Sicilia.

În 1995 se alătură factorilor de răspundere din Municipiul Râmnicu Vâlcea şi susţine alături de aceştia înfiinţarea Filarmonicii “Ion Dumitrescu”, a cărui director este şi în prezent.