Festivalul Muzical Internațional “Tinere Talente” ediția a XXXV-a

afis-general-tinere-talente10-12 MAI 2014

SÂMBĂTĂ 10 MAI 2014, ORA 19:00, SALA LAHOVARI – Deschiderea Festivalului
„VÂRSTELE EUTERPEI”TINERI INTERPREŢI ÎN RECITAL

Cuvânt de deschidere: Dirijor Mihail ŞTEFĂNESCU – Manager al Filarmonicii „Ion DUMITRESCU, Director artistic al Festivalului „TINERE TALENTE”

Iulian OCHESCU – an II – pian

  • F.Chopin – Poloneza fantezie op.16, in La bemol major
  • G.Enescu – Suita op. 10, in Re major – Bourree

Adiguzel Samuel ALPER – cls.aX-a – bariton

  •  Anonymus – “Pieta Signore”
  • W.A. Mozart – Aria lui Leporello din opera “Don Giovanni”
  • R.Schumann – Liedul “Ich grolle nicht”
  • W.A.Mozart – Aria lui Figaro “Se vuoi ballare”, din opera “Nunta lui Figaro”
  • S.Niculescu – “S-ar găti badea de nuntă”

Beniamin CHIRCA – cls.aXI-a – violoncel

  •  J.S.Bach – Suita aIII-a in Do major – Allemanda si Courente
  • D.Popper – Poloneza in re minor
  • P.Constantinescu – Cantec vechi

Laura MARIN – cls. a XII-a – soprană

  • A. Dvorak – Aria Rusalkai “Měsíčku na nebi hlubokém” din opera “Rusalka”
  • M. Vescan – Liedul “Poate ca n-am iubi atat”
  • N. Rimski – Korsakov – Liedul „Trandafirul şi privighetoarea”

Ioana OLTEAN – cls. a XII-a – vioară

  •  J.S.Bach – Sonata I in sol minor, Adagio si Fuga
  • G.Enescu – Impromptu concertant
  • N. Paganini – Capriciul nr.1, op.9

Ieronim GUGU – an IV – pian

  • J.S.Bach – Fantezia cromatica si Fuga

Andreea ACHILOV –an II – soprană

  •  Al.Scarlatti – Liedul “Le violette”
  • W.A.Mozart – Aria “Deh, vieni, non tardar”
  • M.Jora – “Fata de la izvor”
  • R.Strauss – Liedul “Morgen”
  • G.Gershwin – Summertime

Mădălina DĂNILĂ – Master, an I – pian

  • F.Liszt – Parafraza dupa Verdi
  • G.Enescu – Sonata op.24, nr.1 in fa # minor, p.III

La pian – prof. KRIMHILDA CRISTESCU

Prof. îndrumători – Dana BORŞAN, Cristina MĂGUREANU, Anca VARTOLOMEI, Georgeta IONESCU, Rodica DRAGOLICI, Vlad DIMULESCU, Georgeta PINGHIRIAC, Sandu SANDRIN

Participă tineri interpreţi de la : Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Colegiul Naţional de Muzică “George Enescu”, Colegiul Naţional de Arte “Dinu Lipatti”

Prezintă: Prof. Mihaela TOMESCUPreşedinta Fundaţiei Culturale „Remember ENESCU”

DUMINICĂ 11 MAI 2014 ora 1900, SALA LAHOVARI
„VOCAŢIE ŞI DĂRUIRE”

Izabela GHERGU – violoncel, Bucureşti

  •  Piotr Ilici CEAIKOVSKI – „Nocturna”
  •  David POPPER – „Rapsodia ungară”

Mihail CALOIANU – pian, Bacău

  • Wolfgang Amadeus MOZART – Concert pentru pian şi orch.nr.20, KV 466

Mălina CIOBANU – vioară, Iaşi

  • Niccolo PAGANINI – Concert nr. 1 pentru vioară şi orchestră

Dirijor: Remus GRAMA

Orchestra filarmonicii „ION DUMITRESCU”

Prezintă: Dirijor Mihail ŞTEFĂNESCUManager al Filarmonicii „Ion DUMITRESCU, Director artistic al Festivalului „TINERE TALENTE”

LUNI 12 MAI 2014 ORA 19:00, SALA LAHOVARIÎnchiderea Festivalului
„LA PORŢILE MĂIESTRIEI”

Alin DĂNILĂ fagot – Iaşi

  • Wolfgang Amadeus MOZART – Concert pentru fagot şi orchestră, KV 191

Constantin TRAŞCĂ bariton – Bucureşti

  • Giuseppe VERDI – Aria lui Renato – “Eri tu macchiavi quelle anima” din actul III al operei “Bal mascat”
  • Pietro MASCAGNI – Intermezzo din opera “Cavaleria Rusticana”
  • Wolfgang Amadeus MOZART – Aria lui Figaro – “Non piu andrai” din opera “Nunta lui Figaro”
  • Georges BIZET – Aria toreadorului – “Votre toast” din opera “Carmen”

Nicola LOSITO pian – Italia

  • Frederic CHOPIN – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră

Dirijor: FLORIN TOTAN

Orchestra Filarmonicii „Ion Dumitrescu”

Prezintă: Pavel IONESCUManager al Filarmonicii „Mihail Jora” din Bacău

  • Newsletter

    Abonați-vă la newsletter-ul nostru pentru a primi lunar programul filarmonicii.

  • Contact

    Adresă: Calea lui Traian Nr. 138 B Râmnicu Vâlcea, județul Vâlcea

    Telefon/Fax: +40 350 80 30 36

    Agenția de bilete: + 40 350 80 09 49

    Email: office@filarmonica-valcea.ro