Orchestra simfonică

Orchestra simfonică a Filarmonicii “Ion Dumitrescu” s-a format pe suportul orchestrei de coarde “Concertino”, condusă de regretatul profesor Aurel Popescu. La formarea noului colectiv artistic și-a adus o contribuție semnificativă în perioada 1995 – 2000 și regretatul Maestru Teodor Costin. Din anul 2000 și până în prezent Maestrul Florin Totan și-a adus contribuția ca dirijor permanent al orchestrei simfonice.

Repertoriul foarte vast şi divers dovedeşte disponibilitatea excepţională a orchestrei simfonice a Filarmonicii „Ion Dumitrescu”, care pe parcursul a 25 ani de când a luat fiinţă, a prezentat publicului meloman:

Lucrări simfonice de anvergură

Integrala simfoniilor de Beethoven,  simfonii de Ceaikovski, Brahms, Mendelssohn – Bartholdy, Dvorak, Schubert, Schumann ș.a.;

Concerte instrumentale

Vivaldi, Telemann, Bach, Haendel, Mozart, Brahms, Prokofiev, Rachmaninov, Grieg, Liszt, Chopin, Haciaturian, Schumann, Saint – Saens, Sibelius, Șostakovici, Gershwin, Bartok, Bernstein, George Enescu, Ion Dumitrescu etc.

Uverturi, arii și fragmente din opere, operete și musical-uri

Handel, Rameau, Mozart, Puccini, Rossini, Verdi, Donizetti, Leoncavallo, Mascagni, Lehar, Strauss, Lloyd-Weber,  Loewe, Rodgers ș. a.

Orchestra Simfonică prezintă anual lucrări în primă audiţie pentru publicul meloman, lărgind astfel aria repertorială şi aducând un suflu nou atât concertelor din Stagiunea Permamentă cât și concertelor Estivale.

Alături de Corul „Euphonia”, cele două ansambluri ale Filarmonicii „Ion Dumitrescu” abordează numeroase capodopere ale muzicii vocal – simfonice prezentate atât pe scena vâlceană, cât şi pe alte scene din România şi din străinătate.

Prestigioasele colaborări cu dirijori si solişti de excepţie, au adus orchestrei simfonice a Filarmonicii „Ion Dumitrescu” numeroase invitaţii in spaţiul muzical european (Italia, Franţa, Belgia, Elveţia, Germania, etc).

Anual, Orchestra Simfonică şi CorulEuphonia” susţin concerte în aer liber în timpul sezonului estival, precum şi Concerte Extraordinare sau Concerte Eveniment cu diferite ocazii şi sărbători anuale (septembrie – „Sf. Antim Ivireanul”, decembrie – Ziua Națională a României, Sărbătoarea Crăciunului şi Concert de Anul Nou, ianuarie – „Ziua Culturii Naționale”, februarie – „Valentine’s Day” și „Dragobete”, martie – „Ziua Internațională a femeii” aprilie – mai Concert de Paşte, iulie – „Ziua Imnului Național” ş.a.)