Festivalul TINERE TALENTE – ediția 40

Ajuns la cea de-a 40-a ediție, Festivalul „Tinere Talente” se adresează tinerilor muzicieni talentați cu rezultate remarcabile în activitatea lor de formare, urmărește stimularea și afirmarea tinerilor, continuând tradiția muzicală a Râmnicului.

De-a lungul timpului, festivalul a fost onorat de prezența unor critici, muzicologi, profesori, personalități de excepție ale lumii muzicale din România: Vasile Donose, Alfred Hoffmann, Dumitru Avakian, Miltiade Nenoiu, Grigore Constantinescu și mulți alții. De-a lungul a zece ediții, regretata Rodica Sava a fost sufletul acestui festival, trasmițând în direct la Radio și promovându-i neobosit pe tinerii participanți.

Pe scena festivalului au evoluat, de-a lungul timpului, tineri interpreți, astăzi artiști consacrați: violoniștii – Mihaela Martin, Gabriel Croitoru, Simina Croitoru, Sebastian Tegzeșiu, Delia Diaconescu, Mircea Dumitrescu, Mălina Ciobanu; pianiștii – Dana Borșan, Viniciu Moroianu, Adela Liculescu, Mihai Diaconescu, Nil Mladin, Nicon Mladin, Mădălina Dănilă; violistele – Diana Alexandru, Emilia Rotomeza; sopranele – Angela Gheorghiu, Irina Iordăchescu, Mediana Vlad; mezzosoprana – Andra Costea; tenorul Răzvan Săraru; baritonul – Horia Vasilescu,  flautiștii: Mihaela Zamfir, Claudia Iordache, Amalia Iordache, clarinetiștii: Cristian Modrescu, Ștefan Voinic și dirijorii: Leonard Boga, Tiberiu Soare, Tiberiu Oprea, Matei Pop și mulți alții.

Organizată de Filarmonica „Ion Dumitrescu” și susținută de Primăria Municipiului ediția aniversară de  anul acesta se bucură de prezența și susținerea unor personalități importante ale lumii muzicale: Pianista dr. Ilinca Dumitrescu- președinta festivalului, Soprana Georgeta STOLERIU – prof. univ. Universitatea Națională de Muzică București, Prof. univ. dr. Lavinia COMAN – pianistă, muzicolog Universitatea Națională de Muzică București, Prof. Mihaela TOMESCU – Președinte – Fundația Culturală „Remeber Enescu” – București, Prof. dr. Ozana KALMUSKI –ZAREA – pianistă, muzicolog, Dir. Adj. Filarmonica „Mihail Jora” – Bacău , Dr. Vasile MACOVEI – prim-fagotist solist, Orchestra Operei Naționale București, Matei BĂNICĂ – director al Editurii Muzicale „Grafoart”, București.

Pe scena festivalului vor evolua tineri muzicieni talentați din România și formații camerale de la Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice din Chișinău, Republica Moldova.

PROGRAMUL FESTIVALULUI

Sâmbătă, 18 mai 2019, ora 18.00, Sala „Lahovari”

DESCHIDEREA FESTIVALULUI

Recital de muzică de cameră

Studenți ai Academiei de Muzică, Teatru și Arte Plastice din Chișinău, Republica Moldova.

Prezintă: dr. Vasile MACOVEI

„Cântând în fapt de seară”

Concert – Spectacol în concepția prof. univ. GEORGETA STOLERIU

Ana Stamate, Dan Macavei, Francisca Bulai, Diana Predușcă, Anca Păuleț,